Demografia
Ludność ogółem (mln):
22,9
Źródło: CIA "The Word Factbook"
Średnia gęstość zaludnienia:
186 osób/km2
Źródło: Encyklopedia WIEM
Średni roczny przyrost ludności:
0,9 %
Źródło: CIA "The Word Factbook"
Średnia oczekiwana długość życia:
74,22 lat (k), 68,65 lat (m)
Źródło: CIA "The Word Factbook"
Struktura wiekowa:
0-14 lat: 24,2%
15-64 lat: 67,9%
65 lat i więcej: 7,9%
Źródło: CIA "The Word Factbook"
Powierzchnia:
120 540 km2
Źródło: CIA "The Word Factbook"
Grupy etniczne:
jednolita, niewielka społeczność chińska, nieliczni Japończycy
Źródło: CIA ?The Word Factbook?
Języki
Językiem urzędowym kraju jest język koreański.
Źródło: CIA "The Word Factbook"
Religie
Grupy wyznaniowe:
tradycyjnie buddyści i konfucjoniści, małe społeczności chrześcijańskie i synkretycznej sekty Chondogyo (Religia Niebiańskiej Drogi)."?The Word Factbook"
Ustrój polityczny
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna to republika komunistyczna.
Władzę ustawodawczą w kraju dzierży jednoizbowy parlament - Najwyższe Zgromadzenie Ludowe, którego członków wybiera się co 5 lat.
Mimo istnienia mniejszych partii, w parlamencie zdecydowany prym wiedzie Koreańska Partia Pracy. Należą do niej wszyscy przedstawicie rządu, w tym premier Pak Pong-ju.
Faktyczna władza nad krajem spoczywa w rękach Kim Dzong Ila, syna zmarłego prezydenta Kim Ir Sena. Jest on przewodniczącym KPP oraz Narodowej Komisji Wojskowej.
Źródło: Wikipedia, Encyklopedia WIEM
Święta
- Nowy Rok - 1 stycznia
- Rocznica urodzin Kim Dzong Ila ? 16 lutego
- Urodziny Kim Ir Sena - 15 kwietnia
- Ustanowienie Koreańskiej Armii Ludowej ? 25 kwietnia
- Święto Robotnicze ? 1 maja
- Dzień Zwycięstwa Wyzwolenia Ojczyzny - 27 lipca
- Dzień wyzwolenia spod okupacji japońskiej - 15 sierpnia
- Ustanowienie KRLD - 9 września
- Założenie Koreańskiej Partii Pracy - 10 października
- Święto konstytucji KRLD - 27 grudnia
- Księżycowy Nowy Rok - księżycowy 1 stycznia
- Koreański festiwal ludowy - księżycowy 15 stycznia
- Festiwal Żniw - księżycowy 15 maja
Źródło: Wikipedia
Klimat
Korea Południowa jest położona w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego na północy i monsunowo - podzwrotnikowego na południu kraju.
W Korei występują 4 pory roku. Średnia roczna temperatura wynosi 8-12°C. Lata w kraju są dość ciepłe ze średnią temperaturą powietrza w sierpniu na poziomie 23-27°C. W zimie temperatura spada poniżej zera, w styczniu wynosi od -5 do -20°C.
W całym kraju występują opady deszczu i śniegu. Sezon deszczowy w Korei twa od czerwca do sierpnia, natomiast tzw. suchy sezon - od kwietnia do czerwca.
Źródło: Encyklopedia WIEM,
www.korea-polnocna.ovh.org
Podróż
Informacje dotyczące wjazdu na teren Korei Północnej znajdziecie Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod adresem:
www.msz.gov.pl
Informacje konsularne >> Poradnik "Polak za granicą" >> Opisy krajów
Waluta
Walutą Korei Północnej jest 1 won północnokoreański (KPW). 1 won = 100 chon
Cudzoziemcy nie muszą dokonywać wymiany waluty na wony. Preferowaną w kraju obcą walutą jest bowiem euro. Płatności można także dokonywać w USD (dolarach amerykańskich), JPY (jenach japońskich), CHF (frankach szwajcarskich), GBP (funtach brytyjskich). Państwo nie nakłada ograniczeń wwozu dewiz na teren Korei Północnej, trzeba za to podać ich wielkość w deklaracji celnej.
Źródło: CIA "The Word Factbook",
www.odyssei.com
,
www.korea-plnocna.ovh.org
Telekomunikacja
Numer kierunkowy: 850.
Odwiedzający kraj mają możliwość dzwonić za granicę z hotelu. Rozmowy telefoniczne w Korei Północnej należą do najdroższych na świecie. Warto zatem poznać cenę połączenia przed jego dokonaniem.
Telefonia komórkowa w Korei Północnej znajduje się we wstępnej fazie rozwoju, co oznacza, że turyści nie mają możliwości korzystać z sieci krajowych operatorów. Ponadto telefony komórkowe deponowane są w momencie zameldowania w hotelu i zwracane przy wyjeździe.
Źródło: CIA "The Word Factbook",
www.odyssei.com
,
www.korea-polnocna.ovh.org
Internet
Ze względu na brak ogólnodostępnych połączeń internetowych, w kraju nie ma możliwości korzystania z sieci. Niedawno zamknięto jedyną kafejkę internetową w stolicy kraju, w której godzina korzystania z Internetu kosztowała 10$.
Źródło:
www.korea-polnocna.ovh
,
www.odyssei.com
Adresy placówek RP
Ambasada RP w Phenianie
Tedonggang - Munsudong
Pyongyang
tel. (00 8502) 381 73 25
fax 381 76 37
Adresy północnokoreańskich placówek w Polsce
Ambasada Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej
ul. Bobrowiecka 1 A, 00-728 Warszawa
tel. 840 58 13;
fax 840 57 10
Wydział Handlowy
tel./fax 840 57 09
Mocne strony
W 1996 roku w północno-wschodniej części kraju utworzono specjalną strefę ekonomiczną. Rząd zagwarantował inwestorom niezależność, zabezpieczenie inwestycji w strefie oraz całkowitą wolność wyboru ich rodzaju. Ponadto w lipcu 2002 roku Korea Północna ustanowiła Przemysłowy Region Kaesong oraz kilka Regionów Specjalnych, między innymi Sinuiju położonego niedaleko granicy z Chinami.
W 1974 roku Korea Północna zniosła wszystkie podatki.
Słabe strony
Izolacjonizm państwa i polityka ducze doprowadziły do zagrożenia kraju zapaścią gospodarczą.
Większość własności pozostaje w rękach rządu, a gospodarka jest centralnie planowana. Praktycznie nie ma małych przedsiębiorstw. W konsekwencji gospodarka krajowa charakteryzuje się ciągłą i pogłębiającą się nierównowagą popytową oraz brakiem podstawowych produktów niezbędnych do życia, takich jak żywność.
Ze względu na zamknięcie gospodarki kraj co roku notuje duży deficyt handlu zagranicznego.
Sytuację finansową pogarsza obciążenie sporym długiem zagranicznym.
Infrastruktura Korei Północnej jest zdewastowana i przestarzała, brakuje linii komunikacyjnych i transportowych. Ze względu na przerwy i barki w nocnej dostawie energii fabryki mogą pracować tylko w godzinach dziennych.
Brak dywersyfikacji gospodarki; głównymi gałęziami są coraz uboższe rolnictwo i przemysł ciężki. Rząd szczególnie mocno wspiera wojsko, na które przeznacza rocznie ok. 1/3 wydatków budżetowych.
W związku z próbami nuklearnymi, które Korea Północna przeprowadziła w roku 2006, ONZ nałożyła na nią sankcje ekonomiczne, a podejrzenia dotyczące przemytu skłoniły USA, Australię i Japonię do przeprowadzania kontroli statków Korei Północnej. Chiny ograniczyły się jedynie na wzmocnienie kontroli celnej.
Notoryczne łamanie praw człowieka.
Ocena kraju
Ocena: D
Wysokie ryzyko otoczenia ekonomicznego i politycznego państwa będzie nadal pogarszać ogólnie negatywną sytuację płatniczą przedsiębiorstw.
Przegląd branż
Rolnictwo
Rolnictwo jest jednym z podstawowych sektorów gospodarki, generującym 30,2% PKB. Głównymi produktami rolniczymi są: ryż, kukurydza, ziemniaki, soja, fasola; bydło, tuczniki i jajka. Klęski żywiołowe oraz brak nawożenia doprowadziły do wyjałowienia gleb i zmniejszenia produkcji rolnej. Produkcja żywności jest o ponad milion ton mniejsza od zapotrzebowania kraju. Efektem tego jest wzrastająca z roku na rok liczba przypadków śmierci głodowej (szacuje się, że w latach 1995-1998 z głodu umarło ok. 1 mln Koreańczyków). Pogarszające się warunki bytowe kraju zmusiły Koreę do szukania pomocy u innych państw. W odpowiedzi znaczne zapasy żywności przesłały USA i Chiny. Niestety żywność nie dotarła do wszystkich mieszkańców, gdyż aparat rządowy rozdziela ją zgodnie z klasyfikacją lojalnościową poszczególnych regionów. Okazuje się, że niektóre regiony nie mają nawet pojęcia o istnieniu pomocy.
Przemysł
Głównymi gałęziami przemysłu są: produkcja sprzętu wojskowego, produkcja maszyn, energii elektrycznej (źródła naturalne: 34,4%, źródła wodorowe: 65,6%), chemikaliów, górnictwo, metalurgia, tekstylia i przetwarzanie żywności. Państwowa własność przedsiębiorstw nie sprzyja ich rentowności, a fatalny stan infrastruktury i przerwy w dostawach energii wpływają na niską produktywność.
Telekomunikacja / IT
Sektor komunikacyjny jest bardzo słabo rozwinięty, co więcej nie zanosi się w nim na poprawę. Spośród 23 mln mieszkańców państwa jedynie milion ma podłączenie telefoniczne. W ostatnich latach zaczęła się rozwijać sieć telefonii komórkowej, niestety tempo jej rozwoju nie jest satysfakcjonujące. Od listopada 2002 roku do sierpnia 2003 roku sprzedano 2 tys. telefonów komórkowych. Niestety w czerwcu 2004 władze państwowe wydały zakaz posiadania telefonów komórkowych.
Rząd sporządził także plany rozwoju dostępu szerokopasmowego do Internetu, przewidujących połączenie krajowego Intranetu, zwanego Kwanmyong z Internetem. Jednakże jedyna kawiarenka internetowa w kraju została niedawno zamknięta.
Dodatkowym czynnikiem, wpływającym głównie na ograniczony dostęp sektora do nowych technologii, było nałożenie przez USA na Koreę Północną sankcji politycznych. Dotyczą one zakazu handlu z krajem takimi produktami jak komputery czy oprogramowanie.
Główne wskaźniki makroekonomiczne
Ocena ryzyka
Dziesięciolecia izolacjonizmu państwa i polityki ducze sprawiły, iż kraj stoi przed widmem załamania gospodarki. Niedawne próby wprowadzenia przez rząd reform gospodarczych były czysto kosmetyczne i wyłącznie na pokaz. Co więcej zdarzało się, że gospodarce szkodziły wysiłki mające na celu pogodzenie zastosowań gospodarki rynkowej z całkowicie do tego nieprzystosowaną zamkniętą gospodarką państwa komunistycznego. Przykładem może być uwolnienie cen w 2002 roku, którego skutkiem byłą galopująca inflacja (ceny podstawowych produktów żywnościowych wzrosły nawet o 400%) oraz 20-krotny wzrost płac.
Skutkiem braku podatków oraz braku dostępu kraju do międzynarodowych instytucji finansowych jest nieustannie powiększający się dług państwowy.
Poziom inwestycji zagranicznych w kraju jest nadal stosunkowo niewielki choć stopniowo wzrasta (Chiny w 2003 roku zainwestowały 1 mln $ a w 2004 roku 200 mln $). Głównymi inwestorami są Chiny, Rosja i Korea.
Główni partnerzy eksportowi Korei Północnej to: Korea Południowa (28.5% krajowego eksportu), Chiny (28.4%) i Japonia (24.7%). (dane szacunkowe 2003).
Główni importerzy (na podstawie danych szacunkowych z 2002 roku): Chiny (39.7%), Tajlandia (14.6%), Japonia (11.2%), Niemcy (7.6%), Korea Południowa (6.2%), Wietnam i Kuba. W celu ograniczenia kontaktów handlowych z Koreą, stany Zjednoczone obciążyły towary importowane od Koreańczyków najwyższymi cłami.
Gospodarka kraju jest silnie zależna od panującego ustroju politycznego i wszelkich wynikających z tego faktu konsekwencji. Negatywne skutki polityki prowadzonej przez Kim Dzong Ila i jego ojca (m.in. niedawno przeprowadzonych prób nuklearnych) widoczne są chociażby w sankcjach nałożonych na kraj przez ONZ i niektóre państwa. I tak:
- USA uznała Koreę za państwo terrorystyczne i wprowadziła zakaz handlu bronią, wszelkiego rodzaju środkami i usługami obronnymi oraz sprzętem komputerowym i oprogramowaniem. Zakazała również serwisowania starego sprzętu.
- USA i Japonia sprzeciwiły się członkostwu Korei w Banku Światowym i Międzynarodowym Funduszu Monetarnym
- dostawy ropy zostały wstrzymane
- ONZ zakazał handlu z Koreą ciężkim sprzętem wojskowym oraz technologiami do produkcji broni masowego rażenia oraz rakiet.
- ze względu na praktykowanie przez kraj nielegalnego handlu bronią, narkotykami, fałszywymi pieniędzmi itp. USA, Japonia i Australia rozpoczęły kontrole statków koreańskich na pobliskich morzach.
Źródło: opracowanie własne
Bibliografia:
1. Portal 'Gazety Wyborczej': Gazeta.pl
2. Encyklopedia internetowa Wikipedia
3. 'CEO, Magazyn kadry zarządzającej'; artykuł 'Ruchy pozorne' Wandy Żółcińskiej
4. Opracowanie 'Life in North Korea'; autor Marcus Noland z Peterson Institute
5. 'Asia Times'; artykuł 'North Korean economic reforms a non-starter'; autor Bruce Klingner
6. Raport dla Kongresu Stanów Zjednoczonych 'North Korea: Economic Sanctions' przygotowany przez Dianne E. Rennack z dnia 24 stycznia 2003 roku
Pogoda
http://www.worldweatherserver.com/
Tłumacz
Babel Fish
(http://babelfish.yahoo.com)